Участь у творчій групі “ Золота колекція розробок уроків з географії для 7 класу за




Зміст

1.     Пояснювальна записка

2.     Географічне положення материка Північна Америка. Історія відкриття

Вчитель географії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9      Немченко Т. М.

3.     Географічне положення Північної Америки. Історія дослідження материка.  Вчитель географії БПГ    Кастальська Наталія Михайлівна

4.     Підсумковий урок з теми « Південна Америка».     Учитель географії ЗОШ І-ІІІ ступенів №2  Дика Світлана Іванівна       

              
Пояснювальна записка

Вступ.

Пріоритетною метою вивчення географії в основній школі є формування у школярів географічної картини світу. Загальноосвітня цінність географії полягає у формуванні світоглядного розуміння природи Землі, її географічної оболонки як природного та природно-техногенного середовища, у якому існує людина. Шкільна географічна освіта спрямована на формування в учнів просторового уявлення про земну поверхню та розвиток умінь усвідомлено орієнтуватися в соціально-економічних, суспільно-політичних та екологічних подіях, що відбуваються у державі та світі.

Географія є не тільки джерелом нових відомостей про Землю, а й основою для формування гуманістичного світогляду, виховання дбайливих господарів, любові до рідного краю, набуття умінь і навичок адаптації до навколишнього середовища, адекватної поведінки в ньому.

Географія 7-го класу (Материки і океани) є логічним продовженням курсу  географії шостого класу й значною мірою спи­рається на його матеріал. Як і в 6-му класі, на вивчення географії материків та океанів передбачено 70 годин (2 години на тиждень), 6 з яких становлять резерв часу.

Головною метою вивчення географії у 7-му класі є формування географічних знань про природу материків та океанів, їх цілісність і диференціацію, про населення та його життєдіяльність у різних природних умовах. Водночас розширюються знання про географічну оболонку та її компоненти. Зміст курсу створює необхідну основу для розуміння учнями ролі географічної оболонки у житті людей і впливу суспільства на природні умови.

Для досягнення зазначеної мети вивчення географії в 7-му класі окреслено такі завдання:

   продовжити формувати в учнів знання про географічну диферен­ціацію природи Землі від загальнопланетарного до регіонального рівня;

   створити географічні уявлення про великі частини земної поверх­ні — природні комплекси материків та океанів, їх просторову не­однорідність;



   дати первинні поняття про політичну карту, населення та види його господарської діяльності, екологічні виклики людства;

   розвивати картографічну грамотність учнів, формувати практич­ні уміння щодо знаходження, систематизації та презентації різ­номанітної географічної інформації.

У результаті реалізації окреслених завдань в учнів відбувається формування навчально-пізнавальної, інформаційної, карто­графічної, комунікативної, загальнокультурної компетенцій.

У програмі 7-го класу передбачено виконання 12 практичних робіт, 4 з яких є обов'язковими для оцінювання. Більшість практичних робіт виконується на основі використання різноманітних тематичних карт атласу та контурних карт. Уміння працювати з різними за змістом картами є одним з найважливіших показників якості підготовки учнів під час вивчення географії материків та океанів. Програмою передбачені також різноманітні дослідження, виконання та оцінювання яких здійснюється вибірково — за бажанням учителя та учнів.



Вчитель географії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9      Немченко Т. М.

 Тема уроку. Географічне положення материка Північна Америка. Історія відкриття

Мета уроку: виявити особливості географічного положення материка

Задачи уроку:

·   Навчальні: ознайомити учнів із загальними відомостями про материк, сприяти засвоєнню знань про основні риси географічного положення Північної Америки, продовжувати формувати практичні навички учнів працювати з картами атласів, з типовими планами-алгоритмами, аналізувати, виявляти закономірності , встановлювати причинно-наслідкові зв язки, робити висновки;

-       Розвивальні: розвивати мислення учнів, пізнавальний інтерес, використовуючи проблемні ситуації, скласти умови для розвитку новичок учнів уявляти повідомлене, враховуючи вимоги до компетентносно-орієнтовного завдання, виділяти головне, робити висновки

·  Виховні: розвивати вміння працювати в колективі, виховувати культуру спілкування, самостійність, розвивати інтерес до вивчення теми на прикладі Північної Америки; 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: атласи, фізична карта півкуль, контурна карта, компьютер, проектор, іинтерактивна дошка, слайди для мультимедійної дошки, портрети дослідників материка( Х.Колумб, В.Беринг, Дж.Кабот)

Опорні та базові поняття: материк, географічні координати, особливості природи, пов язані з ФГП материка

Методи роботи: словесний, частково-пошуковий, наочний, дедуктивно-репродуктивний

Прийоми діяльності вчителя: еврестична бесіда

Діяльність учнів: виконання практичної роботи з використанням карт атласів і типового плану-алгоритму; розв’язання проблеми уроку, робота з контурною картою, ведення записів у робочому зошиті

Структура  уроку:

- організаційний момент — 1 хв.

- актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів – 7 хв.

- мотивація пізнавальної діяльності-2хв.

- вивчення нового матеріалу-25 хв.

- закріплення нового матеріалу 6 хв.

- рефлексія-2 хв.

- підсумок уроку-1 хв.

-домашнє завдання-1 хв.


                                 Зміст уроку.

І. Організаційний момент

-Перевіремо готовність до уроку: на робочому столі повинно бути наявність робочого зошита, атлас, контурна карта, олівці, підручник, план характеристики материка, сигнальні картки

ІІ. Актуалізація опорних знань , умінь, навичок учнів

1. Прийом « Взаємоопитування»

Щоб перейти до вивчення нової теми , я повинна зрозуміти, як ви засвоїли попередній матеріал. Прошу провести опитування.

2. Індивідуальна робота:

- визначити протяжність материка з заходу на схід по 30 паралелі, з півночі на південь по 90 меридіану

-висновок

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

-  Яку велику тему вивчаємо на протязі багатьох уроків? Пригадайте, що таке материк? ( великі масштабні ділянки суходолу з усіх боків оточені водою)

- Я хочу, щоб ви подивилися невеликий відео-ролік і спробували вгадати, який наступний із 6 материків ми будемо відкривати і досліджувати на сьогоднішньому уроці?

Презентація до уроку ( слайд № 1,2,3)

Вчитель:На цьому материку знаходиться безліч унікальних природних об’

єктів, що не мають собі подібних у світі, а саме :

-         сама найбільша карстова печера у світі – Мамонтова;

-         найбільша кількість великих озер -5;

-         найбільший зелений  острів світу, який повністю вкритий льодом  Гренландія;

-         найбільша кількість  діючих гейзерів - Єллоустонський національний парк; найповноводніший водоспад світу  - Ніагарський;

-         найбільші країни світу -США, Канада;

-         найвище у світі дерево-секвоя;

-         найзагадковіші острова або острова « диявола» на Землі, де дуже часто зникають об єкти - Бермудський трикутник;

-         найбільша кількість торнадо;

-         най діючий влк Ісалько, який діє безперервно 200 років;

-         найцікавіше море без берегів – Саргасове.

 Про цей материк можна казати багато епітетів з префіксом най-

Отже, ми довго мандрували по південній півкулі і сьогодні  я вас запрошую в нашу рідну північну півкулю, а саме до материка   – Північна Америка, яка разом з Південною утворює частину світу. Яку? (Америка)

Запишемо тему уроку.

Подумайте, якщо ми не знаємо місцезнаходження об єкта на карті, яке в такому випадку ставимо питання? ( де?)

Якщо нам потрібно встановити особливості природи материка, яке поставимо питання? (які ?)

За допомогою якого питання можно виявити дослідників материка? ( хто?)

Отже, на протязі уроку ми повинні дати відповіді на питання

-         Де знаходиться материк?

-         Хто відкрив і досяг берегів материка?

-         які особливості  материка?

І досягти нашої основної мети, якої? Виявити особливості фізико-географічного положення материка Північна Америка

            

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за типовим планом

Вчитель :На які питання повинні дати відповідь, щоб більш точно визначити місцезнаходження материка? ( площа, крайні точки)

На дошці ви бачите пункти плана характеристики материка, поставте їх в належному порядку.

                План характеристики фізико-географічного положення материка.

4. Площа материка

2. Положення материка відносно екватора, нульового  меридіану

5. Положення материка відносно тропіків, полярного кола.

1. Крайні точки, їх координати.

3. Протяжність материка з півночі на південь та з заходу на схід в градусах и кілометрах.

7. Положення материка по відношенню до морів і океанів.

8. Характер контуру берегів: затоки , протоки, острова, півострова, архипелаг

6.Положення материка до інших материків

9. Історія відкриття і дослідження

Які джерела будемо використовувати, характеризуючи материк? ( атлас, демонстраційну фізичну карту світу)

На партах у вас є план характеристики материка  - знайдіть в атласах площу? (24 млн км2,  3 місце у світі)

2. Картографічна лабораторія

Вчитель: Визначимо положення стосовно головних ліній на карті. Які це лінії? ( екватор-північна, південа кулі,  тропік  перетинає-жарко і сухо, полярне коло перетинає-холодно і сухо,  нульовий-західна півкуля

-         Визначимо крайні точки і нанесемо їх на контурну карту. Нагадайте, як працювати з контурною картою? ( наносимо об єкти  охайно олівцем, або чорною пастою, в тому напрямку, як розташовано об єкт)  ( вчитель показує на карті, учні наносять)

                 Пн.-м. Мерчісон                         72 пн.ш.,  95 зх.д.

                 Пд..-м. Мар ято                            7 пн.ш.,   81 зх.д.

           

  Сх..-м. Сент-Чарльз                   52 пн.ш.,  56 зх.д.

  Зх..- м. Принца Уельського       66 пн.ш.,  168 зх.д.

-         Визначимо географічні координати, дані запишіть в легенду карти ( учні диктують дані)

-         Визначити протяжність материка з заходу на схід за паралеллю 40 пн.ш. (додатково 60 паралелі)

         124зх.д-74 зх.д=50 *85.4=4270км                                    

-         Визначити протяжність з півночі на південь за меридіаном 100 зх.д. (додатково 120 меридіану)

            68пн.ш-17пн.ш=51*111км=5661км

-         Покажіть, які океани омивають материк, нанесіть на контурну карту - Атлантичний, Тихий, Північний Льодовитий; моря : Карибське,Берингове, Баффіна, Бофорта; затоки: Гудзонова, Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска; півострови: Лабрадор, Каліфорнія, Аляска, Флорида Юкатан ( в перекладі означає - не знаю,  річ в тому, що коли європейці почали освоювати ці землі, вони запитали в корінного населення-індіанців : Як називається ця земля? На що індіанці відповіли : Юкатан, що означає : НЕ ЗНАЮ, так назва і залишилася.), а Алеутські острови перекладаються , як: «У чому річ?». Іще вони мають назву «Вест-Індія» чому?   До Північної. Америки належить остріви материкового походження – Гренландія, (в перекладі, як зелений острів, тому що в X ст. він дійсно був вкритий зеленою травою). Що відбулося і чому зараз він повністю вкритий льодом, дізнаємося на наступних уроках, коли будемо вчити кліматичні умови, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архипелаг

Дуже цікава протока, єдина в своєму роді, яка з єднає 2 моря (Чукотське, Берингове), 2 океани(Тихий, Пн-Льод), розділяє 2 материка (Північна Америка, Євразія), 2 півострови (Чукотський, Сьюард), 2 держави (Росія, США),  і по протоці проходить лінія зміни дат –БЕРИНГОВА .

Із Південною Америкою її сполучає Панамський перешийок, від Євразії Берингова протока (нанести на контурну карта)
-         Який висновок можно зробити щодо географічного положення материка? (Висновок:  найцікавіший материк, лежить в північній   та західній півкулях, омивається 3 океанами, береги сильно розчленовані.

3. Фізмінутка

Вчитель: Ви трохи втомилися і я пропоную відпочити, а саме, коли я називаю слово «суходіл» ви присідаєте, а коли скажу «вода» піднімаєтесь, але будьте уважні: суходіл, вода, материк, Флорида, озеро, Аляска, океан, Гренландія, затока, архіпелаг, Мерчісон, море.

4.Географічний лабіринт

Вчитель: Давайте порівняємо 2 материка однієї частини світу, знайдемо спільні та відмінні ознаки Північна та Південна Америки.

Спільні: походження назви материків, форма трикутника,  не перетинає нульовий, з’ єднуються Панамським каналом.

Відмінні: площа, не перетинає екватор, кількість океанів, що омивають, берегова лінія більш розчленована, більша кількість морів

5. Домашня заготовка

Вчитель: Рухаємося далі, який пункт плана залишилося розглянути ?

 Допоможуть відповісти на цей пункт діти, які заздалегідь знайшли і підготували хто, коли і яких результатів досягли мореплавці. В той час, коли ви будете слухати повідомлення треба буде водночас заповнювати таблицю (2 учня)

                   Історія відкриття і дослідження                    слайд

дослідники
Час дослідження
Результати досліджень
Ейрік Рауда
X ст
Гренландія
Христофор Колумб
1492, 1502
Пд. узбережжя
Джон Кабот
1497-1498
О. Ньюфаундленд
Ернандо Кортес
1519
Флорида, Мекс затока
Вітус Беринг, Олексій Чириков
1741
Берингова протока, Аляска, Алеутські о-ва
Америго Віспуччі




V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом « Так чи ні»                                                     слайд

Вчитель: Давайте перевіримо як ми засвоїли матеріал уроку. На парті у кожного є сигнальні картки зеленого і червоного кольору, проведемо гру « Так чи ні», якщо ви згодні з моїм твердження , ви піднімаєте зелену картку, якщо ні- червону, а я буду бачити, хто не зовсім розібрався з географічним положенням материка

Територія Пн. Америки повністю знаходь у пн. півкулі      зелен

Перетинає екватор                                                                      черв

Знаходь найбільша карстова печера в світі                            зелен

Найбільша протяжність з пн. на пд.                                       зелен

Омивають 2 океани                                                               черв

З єднана з Євразією Панамским каналом                             черв

На тер-ії знаходиться Гудзонова протока                             черв

Америку відкрив Америго Веспучі                                      черв

Тер-рія повністю знаходь в зх. Півкулі                                зелен

Перетинає пд. Тропік                                                            черв

2. Прийом « Закінчи речення»         слайд

Першими дослідниками Північної Америки були …………….Площа материка становить …………….і за розмірами він займає ……………..місце.   Має  велику протяжність з ……………..Омивається  …………………океанами. Межує з материками  ……………..Берегова лінія материка  ………………..Із Південною Америкою її сполучає   ……………………., а з Євразією - ………….



VI. Підведення підсумків. Домашнє завдання

§34, опрацювати, відповідати на питання, працювати з конт. картою( нанести географічну номенклатуру материка), скласти 3 питання

Для творчих учнів: скласти розповідь-подорож територією материка будь-яким меридіаном або паралеллю з описом географічних об єктів.


VII. Рефлексія

-підніміть праву руку ті учні, яким було цікаво на уроці, не опускайте. Підніміть  ліву руку ті, хто задоволений роботою на уроці, встаньте ті, хто досяг мети уроку. А тепер ви можете поопладувати собі за прекрасну роботу.  


Додаток

Гренландия (по-датски «гренланд» - зеленая страна) открыта в X веке норманнскими викингами.

Гудзонов пролив назван по имени английского мореплавателя Гудзона, открывшего залив в 1610 году.

Лабрадор в переводе с португальского означает «земледелец».

Ньюфаундленд по-английски - «вновь открытая земля».

Флорида означает в переводе с испанского «цветущий».

Полуостров Юкатан на языке местных индейцев значит «мы вас не понимаем» (так ответили первым европейцам, которые спросили: «Как называется эта Земля?»).

Антильские острова - это название происходит от греческого слова «анти» - против, впереди, против материка. Оно утверди­лось за островами с начала XVII века.

Карибское море названо по имени индейцев карибов.

Название Мексиканского залива связано с государством Мексикой, которое, в свою очередь, названо по имени бога войны ацтеков - Мехитли.

Слово «Аляска» произошло от алеутского слова «алясках», что значит «большая земля».

Калифорния (буквально «горячий горн») названа так потому, что летом здесь бывает очень высокая температура воздуха.






       Вчитель географії БПГ    Кастальська Наталія Михайлівна

       Тема уроку: Географічне положення Північної Америки. Історія дослідження материка.

Мета уроку:

 -  навчальна:  вивчити  географічне  положення  й історію   дослідження  материка;                          

-      розвиваюча : розвивати вміння роботи з тематичними та

 контурними картами, самостійно працювати з підручником і  додатковими джерелами географічної інформації,    характеризувати фізико - географічне положення материка;

-      виховна:  виховувати  пізнавальну активність учнів, культуру спілкування, самостійність.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, плани характеристики географічного положення материка, контурні карти, слайди до мультимедійної дошки.

                                   Хід уроку

І. Організаційний момент.

Психологічний настрій на роботу, перевірка підготовки учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Розминка. Пригадайте, які материки ви вже вивчили. Покажіть їх на карті. Які епітети можуть охарактеризувати кожний з цих материків.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Прийом «Здивую всіх» Учитель зачитує лист. Учні уважно слухають.

« Я знаю, що існування такого шляху може бути доведено базуючись на тому, що Земля – куля. Щоб полегшати своє завдання, я вирішив зобразити новий шлях на морській карті. Відправляю Його Високості  карту, зроблену мною власноруч. На ній зображені Ваші береги й острови, звідки Ви можете пливти безперервно на захід, і місця, куди Ви прибудете; і як далеко Ви повинні триматися від полюса, або екватора, і яку відстань Ви повинні пройти, щоб дістати країн, де найбільше різних пряностей та дорогоцінних каменів. Не дивуйтеся , що я називаю заходом країни, де ростуть прянощі , тоді як їх зазвичай називають сходом, тому що люди, які пливуть невпинно на захід, досягнуть східних країн, за океаном в іншій півкулі. Але якщо Ви вирушите суходолом – через Вашу півкулю, то країни пряностей будуть на сході».

Запитання:1.  Хто з мандрівників міг написати такий лист в кінці 15 століття? ( Христофор Колумб, про західний шлях до Індії)

2. До якого відкриття призвела мандрівка Христофора Колумба у 1492 році (відкриття Америки).

Як ви вже здогадалися сьогодні ми будемо вивчати Північну Америку.

( показ відеофільму про Північну Америку)

Запитання . З чого починається вивчення будь-якого географічного об’єкта ?                  

 ( З географічного  положення)

Повідомлення теми уроку і запис її у зошит. ( слайд1)

ІV. Вивчення нового матеріалу.                                                

1.     Вивчення фізико - географічного положення материка.

 Учні неодноразово характеризували географічне положення материка. Самостійна робота ( робота в парах). На партах знаходяться плани характеристики ГП материка. Використовуючи їх дайте оцінку ГП  Північної Америки. (слайд 2)

( додаток 1)

Учні роблять висновок про особливості ГП материка. (  заслухати одного  учня біля дошки)

Запитання. Порівняйте географічне положення Південної Америки та Північної Америки. У чому ці материки подібні та чим вони відрізняються?       ( заслухати відповіді учнів біля дошки)    ( слайд 3)

2.     Практична робота. Прийом « творча лабораторія» ( слайд 4)

Робота в контурних картах. Позначення на контурній карті географічних об’єктів, що характеризують географічне положення Північної Америки.

·        Крайні точки: північна  - м. Мерчісон , південна – м. Мар’ято, західна – м. Принца Уельського, східна – м. Сент-Чарльз.


·        Моря: Карибське, Берингове, Баффіна, Бофорта.

·        Затоки: Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска, Гудзонова.

·        Протоки: Берингова, Гудзонова,  Девісова

·        Острови: Великі Антильські ( Куба, Гаїті, Ямайка), Гренландія, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архіпелаг, Малі Антильські

·        Півострови: Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан.

·     Течії: Гольфстрім, Каліфорнійська, Лабрадорська, Північно-Тихоокеанська.    ( слайд 5)

3.     Історія дослідження Північної Америки.

Запитання Скільки разів була відкрита Америка?

Доповідь учня про історію відкриття Північної Америки. ( слайд 6)

  Прийом «Творча лабораторія».

Робота з таблицею «Відкриття та дослідження Північної Америки»

( слайд 7)

Учні розповідають про видатних дослідників материка (випереджальне завдання) та заповнюють таблицю. Робота супроводжується показом портретів цих дослідників на слайдах.

 Ернандо Кортес    ( слайд 8)

Джон Кабот  (слайд 9)

Генрі Гудзон (слайд 10)

Джон Девіс  (слайд 11)

Олександр  Маккензі ( слайд 12)

Олексій Чириков,  Вітус Беринг ( слайд 13)

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Гра « Продовж речення» ( слайд 14)

·        Першими дослідниками Північної Америки були _________________

·        Північна Америка розташована у________________________ півкулях.

·        Площа материка становить___________ і за розмірами він займає ________ місце.

·        Має велику протяжність ________________________, що впливає на _________________ материка.


·        Омивається ____________________ океанами.

·        Межує з материками _______________________________.

·        Берегова лінія материка _____________________________.

VI. Підсумок уроку.

 Оцінювання учнів.

 VIІ.  Домашнє  завдання .

( слайд  15)



                                                                                        Додаток
План характеристики географічного положення материка

1.     Площа материка,  його місце серед інших материків.

2.     Положення відносно екватора, нульового меридіану, тропіків та полярних кіл.

3.     В яких географічних поясах він розташований.

4.     Якими океанами і морями омивається. Характер контуру берегів.

5.     Розташування щодо інших материків.

6.     Крайні точки материка, координати, протяжність материка в градусах і кілометрах з півночі на південь і із заходу на схід                                          

   
   Учитель географії ЗОШ І-ІІІ ступенів №2  Дика Світлана Іванівна      

           Тема:    Підсумковий урок з теми « Південна Америка».                     

Мета: узагальнити  та систематизувати знання учнів з теми «Південна Америка»; розширити знання з теми і вдосконалити навички та уміння роботи з картами, характеризувати головні ознаки материка; розвивати пізнавальний інтерес до вивченої теми і уміння працювати з додатковими джерелами знань, мислити, аналізувати, виділяти головне, робити висновки. Виховувати у учнів шанобливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання: фізична, політична карта Південної Америки, контурні карти, роздаткові завдання, пазли, комп'ютерна презентація.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

(Кожен, хто відвідує урок отримує заздалегідь білет на літак)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.  Повідомлення теми й мети уроку :

Учитель. Діти! Сьогодні ми завершуємо вивчення теми «Південна Америка». На уроці ми узагальнимо та систематизуємо знання про Південну Америку. Визначимо, чи добре ви засвоїли матеріал, чи немає прогалин у ваших знаннях. А допоможе це нам з'ясувати наша уявна  подорож-гра. А умови гри такі: працюємо командами (3 команди ), за кожну правильну відповідь команда отримує картку зі смайлом.допомогати нам будуть наші стюардеси.)  Отже, вирушаємо до Південної Америки.

ІІІ. Виконання перевірочних завдань

     Завдання 1.

Учитель. До вашої уваги твір учня, який несистематично готується до уроків географії. Якщо ви не згодні з відповіддю, вдарте в долоні.

Подорож до Амазонії

Настав час нашої подорожі до Південної Америки, найбільшого материка планети, що лежить у східній півкулі, яку Гумбольдт назвав «Новий Світ»

Під крилом літака найдовша річка світу – Амазонка, яку заслужено називають «Матір'ю морів». Свої води вона несе в Тихий океан. Довго підшукуємо місце для посадки літака і нарешті приземляємося на полі одного з фермерів, яких тут називають гаучо.

Після довгого перельоту в голові шуміло, і нам здалося, що це муха Цеце. Ми швидко подалися до лісу, але раптом кроків за десять від нас пострибав велетенський рудий кенгуру, мабуть він злякався хижого рику тигра. Ми зайшли в хащі сельви. Яка краса! Стрункі евкаліпти підіймалися вгору на сотню метрів, а їхні стовбури були обплетені ліанами. На одній із них ми й побачили горилу, яка кинулася тікати і зникла за розлогими баобабами. Ми рушили далі, бо хотіли дістатися до підніжжя Кіліманджаро ще до настання ночі. Стояла страшенна спека, і від сухого повітря пересохло в горлі.

Настала світла тропічна ніч. Зупинилися на перепочинок і ще довго слухали спів кондора в нічний тиші.

Завдання 2.( Вчитель презентує слайд шоу(1 хв. на кожне завдання.))

Виберіть правильну відповідь.

1. Найвища вершина Анд:

a)      г. Аконкагуа;

б)  г. Мак-Кінлі;

       в)  влк. Котопахі;

       г) влк. Орісаба.

2. Вологі екваторіальні ліси Південної Америки називають:

a)           пампа;

б) сельва;

в)  гілея;

г)  льянос.

3. Крайньою західною точкою материка Південна Америка є:

a)           м. Кабу-Бранку;

б)  м. Йорк;

в)  м. Байрон;

г)  м. Паріньяс.


4. Рівнинні простори субтропічних степів Південної Америки називають:

a)          пампа;

б)  кампос;

в)   гілея;

г)   льянос.

5. Першими європейцями, що почали  заселяти Південну Америку, були:

a)           англійці і французи;

б) німці і голландці;

в) іспанці і португальці;

г) італійці і греки.

6. На річці Чурун у Південній Америці розташований найвищий водоспад світу:

a)           Ніагарський;

б)  Вікторія;

в)  Анхель;

г)  Ігуасу.

7. Укажіть характерні особливості клімату Патагонії.

      а.)   нехолодний і дуже вологий

б.)  теплий і вологий

      в.)   дуже жаркий, улітку вологий, 

        узимку посушливий

 г.) посушливий, зима прохолодна

Завдання 3.

«Знаю Південну Америку як свої п'ять пальців»

Умови:. Установіть відповідність між географічними  об’єктами,

формами рельєфу та цифрами, якими вони позначені на картосхемі.

( демонстрація карти на слайді)

1.            м. Гальїнас

2.            м. Фроуерд

3.             м. Паріньяс

4.            м. Кабу-Бранку

5.            Амазонська низовина

6.            Бразильське плоскогір’я

7.            Ла-Платська низовина

8.            Гори Анди

9.            Гвіанське плоскогір’я

         Завдання 4.

«Третій зайвий»  Завдання заздалегідь написано на зворотній дошці

1.     Альпака, вомбат, пекарі.

2.     Чилі, Марокко, Аргентина.

3.     Бербери, мулати, метиси.

4.     Муррей, Парана, Оріноко.

5.     Субтропічний, субарктичний, субекваторіальний.

6.   Дарвін, Лівінгстон, Гумбольдт.

7.     Маракайбо, Танганьїка, Поопо.

8.     Гевея, кебраччо, баобаб.

9.     Кабу-Бранку, Фроуерд, Байрон

Завдання 5.

«Чорний ящик»

1.       Цю рослину знають усі і називають «другим хлібом». Завіз її в Європу Христофор Колумб. В Іспанії її називали – «папа», в Італії – «трюфель», а у Франції – «земляне яблуко». Квітками цієї рослини англійська королева прикрашала корону. У Росії ж людей спочатку силоміць змушували розводити її. Сьогодні ця рослина росте на кожному городі. Що це? (Картопля)

2.       Із плодів цього дерева індіанці готували напій, котрий називали «тео брома» – напій богів. Він дає людині силу, енергію. Європейці стали класти в нього цукор і молоко. Що це за рослина? (Какао)

3.У народів Америки ця рослина користувалась особливою повагою, їй присвячували вірші, пісні, легенди. Бога дощу зображали з цією рослиною. Із неї роблять борошно, олію, крохмаль, консерви. Індіанці готують мамалигу і називають цю рослину «маїс». Що це? (Кукурудза)


Завдання 6.

          «Пізнаю світ!»

Відгадай, що зображено на інтерактивній дошці.

           гори Анди;

                водоспад Ігуасу;

                водоспад Анхель;

 Завдання 7.

Про кого чи про що йде мова?

1.Тут водяться тварини, пристосовані до життя на деревах: мавпи, лінивці, навіть жаби і ящірки. (Сельва)

  2.Відомо, що сельва подекуди затоплюється водами Амазонки та її   приток. На окремих ділянках води може затримуватися до півроку, і в тих заводях багато водних рослин. Але одна вражає своїми розмірами. (Вікторія-регія)

3.Німецький учений, географ і мандрівник, який уперше описав висотну поясність в Андах і пояснив причини утворення берегових пустель (О.Гумбольдт)

4.Тим, хто живе в східній півкулі, важко уявити цих тваринок. Вони водяться у степах і пустелях. Полохливі, незграбні, не дуже кмітливі, вони стали героями багатьох казок. Якби не довжелезний хвіст, укритий роговими пластинками, їх можна було б порівняти з мініатюрними кониками у середньовічних обладунках. (Броненосці)

5.Вона займає велику територію в Південній Америці і в перекладі з мови племені кечуа означає рівнинні простори, порослі травою і позбавлені деревної рослинності. (Пампа)

6.Невід'ємною частиною природного комплексу саван Південної Америки є споруди у вигляді конусів. Вони такі міцні, що зруйнувати їх майже не можливо. Господарі цих червоноглинястих будівель завдають шкоди людям, бо живляться деревиною, псують меблі, харчові припаси. (Терміти)

7.На Тихоокеанському узбережжі Південної Америки в пустелі Атакама утворилися незвичайні корисні копалини – чилійська селітра, що використовується для виробництва пороху, добрив і кислот. Відомо, що виникли вони з пташиного посліду. Як його називають? (Гуано)

8.Ця риба-хижак сягає до 30см. Вона має міцні щелепи і зуби, які, наче лезо, можуть відрізати шмат м'яса. Місцеві жителі використовували щелепи як ножиці. Ці риби полюють зграєю і реагують на шум або кров. (Піраньї)

9.Один із перших натуралістів, який пройшов уздовж усього узбережжя Південної Америки. Він зібрав численні колекції тварин і рослин. (Чарльз Дарвін)

10.Цей штормовий вітер, що проривається з боку Анд, несе різке зниження температури і доходить аж до узбережжя Атлантичного океану. Як він називається? (Пампейро)

11.Усім відомо, що нащадків від шлюбу негрів з європейцями називають мулатами. Індіанців і негрів – самбо. А як називають нащадків від шлюбів європейців з індіанцями? (Метиси)

     Завдання 8.

        «Чия столиця?»

На інтерактивній дошці  (або за допомогою проектора) зображено політичну карту Південної Америки без столиць. Числами позначені назви столиць, їх потрібно розмістити відповідно до країн материка на карті.

Умова: Установити відповідність між країнами Південної Америки та їх столицями.

             ІV. Підсумки уроку.

Перегляд відеоролика «Південна Америка очима науковців.»

Учитель перевіряє роботи учнів з метою контролю і, враховуючи активну участь на уроці, виставляє підсумкову оцінку.








Немає коментарів:

Дописати коментар