Тема уроку: Основні форми рельєфу суходолу. Рівнини.Гори
Мета уроку:
Освітня: познайомити учнів з поняттям рельєфу суходолу та його
формою – рівнинами, їх походженням, зовнішнім виглядом, відмінностями. Навчити
учнів знаходити рівнини на карті, підписувати їх на контурній карті. Звернути
увагу на значення рівнин у природі та господарській діяльності населення.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про
взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про внутрішні
і зовнішні процеси на Землі та їх прояв в рельєфі. Сприяти екологічному
вихованню учнів на основі матеріалу про рівнини, їх використання людиною та їх
охорону.
Розвиваюча: розвивати у
школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої
географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів,
вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати
вміння учнів вільно користуватись різними джерелами географічних
знань(підручником, картами атласу, контурними картами),аналізувати їх.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: фізична карта світу, атласи, авторська
презентація «Основні форми рельєфу суходолу. Рівнини».
Хід уроку.
І.
Організаційний момент.
СЛАЙД 1 Добрий день, діти .Сьогодні незвичайний урок: ви
для мене нові діти, я для вас –новий учитель. Звуть мене … і сьогодні урок
географії у вас проведу я.
СЛАЙД 2 Я бажаю вам не боятися помилитися, продемонструвати свою
пам ять і увагу, бути доброзичливими, поповнити
свої знання новими цікавим фактами СЛАЙД 3 допомагати один одному СЛАЙД та завжди
посміхатися слайд(улибка)
-Перевіримо
готовність до уроку: на робочому столі повинно бути наявність робочого зошита ,
це буде наш бортовий журнал, атлас , контурна карта, підручник, олівці та
інструктивна карта , в якій містяться дуже цікаві завдання.. Ще нам сьогодні
знадобляться ,маркери
ІІ.
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
-На
протязі багатьох уроків ви вже зрозуміли , що саме на географії ви можете
зануритися вглиб Землі, поплавати серед просторих вод океану, полетіти за межи
тропосфери, відвідати будь-які куточки нашої планети, а ще ця наука допомагає
заробити гроші .І сьогодні на уроці ви спробуєте себе в ролі міні –безнесменів,
володарів турфірми, а фундаментом вашої праці буде туристична
карта , в якій ви будете фіксувати всі ваші знання
-А
як ви гадаєте, з чого треба почати створювати фірму ? (набрати персонал). СЛАЙД Команди у вас вже зібрані, залишилося
розподілити між собою службові обов язки
, на трудовому договорі???? вашого
турагенства впишіть навпроти посади прізвища.(директор, бухгалтер, туристичні
агенти- 3 особи, кур єр)
-А
що ще потрібно фірмі, щоб вона
плідно працювала і приносила прибуток?
(грощі)
-
Звичайно, сьогодні ви спробуєте заробити гроші , щоб в майбутньому відкрити
філії в різних куточках планети, а заробляти будете своїми знаннями та командною злагодженою роботою. У вас на парті
є сигнальні картки зеленого та червоного кольору, якими ви будете оцінювати
роботу інших команд.Тому потрібно дуже уважно слухати відповіді своїх колег.
-Отже сьогодні
ми вирушимо у далеку подорож до поки що
маловідомого материка , щоб в майбутньому володіти глибокими знаннями і
приваблювати клієнтів.
Що ви очікуєте від
сьогоднішньої подорожі? (учні записують на
стікерах і прикріплюють до корабля)
ІІ. Актуалізація
опорних знань і умінь учнів.
Фронтальне опитування.
-
Що ми називаємо внутрішніми процесами?
-
Які внутрішні процеси ви знаєте?
-
Де часто трапляються землетруси та виверження вулканів?
-
Які вулкани називаємо діючими? Приклади.
-
Які вулкани називають діючими? Приклади.
-
Які процеси називають зовнішніми?
-
Що таке фізичне вивітрювання?
-
Що таке органічне вивітрювання?
-
Що називають хімічним вивітрюванням?
-
Яку роботу виконує вітер?
-
Яку роботу виконує вода?
-
Як впливають на поверхню Землі підземні води?
-
Якими гірськими породами складена земна кора?
-
Які ви знаєте магматичні породи?
-
Що ми називаємо осадовими породами?
-
Які породи називають метаморфічними?
-
Чи рівна земна поверхня?
-
Що таке абсолютна висота?
-
Що таке відносна висота?
-
Що таке горизонталі
Слайд №2
Прийом «Вірю – не вірю».
-
Нівелір – це прилад для вимірювання висоти місцевості.
-
Абсолютна висота – це перевищення однієї точки над іншою.
-
Відносна висота – це перевищення точки земної поверхні
над рівнем моря.
-
Найвища точка земної поверхні має абсолютну висоту 8850 м .
-
Найвища точка України – гора Говерла з абсолютною висотою
2061.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів.
Слайд № 3.
Спокійно лежать перед нами рівнини.
Їх так називають, дружок, з давніх пір,
Ти тут не знайдеш ні западин ні гір.»
Слайд № 4.
«Сьогодні на уроці».
Слайд №5, відео фрагмент про рівнини.
Слайди №
6,7,8,9. «Картинна галерея»
На екрані
з’являються кадри зображення рівнин на полотнах художників.
Слайд № 10.
Основні форми
рельєфу суходолу, які формуються під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників –
це рівнини і гори.
Слайд № 11.
Проблемне
питання.
-
Які асоціації
виникають у вас, коли ви чуєте слово «рівнина»?
Учні створюють «асоціативний кущ».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Рівнини – це
відносно рівні ділянки земної поверхні з незначними коливаннями висот.
Рівнини
класифікують за різними критеріями.
Слайд № 12
1.
За зовнішнім виглядом.
Рівнини бувають
плоскими, якщо їх поверхня рівна, на ній немає підйомів і спусків (Велика Китайська
рівнина, Західносибірська рівнина).
Є рівнини
горбисті, на них підвищення чергуються зі зниженнями (Східноєвропейська
рівнина).
Більшість рівнин
земної кулі великі за розмірами. Найбільша
рівнина Землі - Амазонська
низовина (Південна Америка, площа – 5 млн.км2).
Запитання: «Якими породами складені рівнини?»
Рівнини складені
магматичними породами, які залягають іноді глибоко ( 4 – 5км), а інколи їх
можна побачити і на поверхні. Зверху магматичні породи перекриваються
осадовими.
Слайд № 13
2.
Рівнини за
висотою.
Рівнини мають
різну абсолютну висоту.
Слайд № 14.
-
від 0 м
до 200 м
– низовини ( Амазонська низовина,
Придніпровська низовина, Причорноморська низовина, Поліська низовина). Деякі
низовини лежать нижче від рівня моря ( Прикаспійська низовина).
Слайд №15
-
від 200
м до 500
м – височини
( Середньоруська височина, Придніпровська височина, Подільська височина).
Слайд №16
-
Понад 500 м – плоскогір’я ( Середньосибірське плоскогір’я, плоскогір’я Декан ).
В Україні
переважають рівнини.
Запитання: « Погляньте на фізичну карту України і знайдіть низовини та
височини».
Слайд №17.
3. Рівнини за утворенням.
Рівнини можуть
утворюватись внаслідок підняття ділянок морського дна і звільнення його від
води. Це відбувається в результаті вертикальних рухів земної кори. Такі рівнини
називаються первинними (
Причорноморська, Західносибірська).
Є рівнини,
утворені на місці колишніх гірських масивів, які зруйнувались мільйони років тому
(Східноєвропейська рівнина, Донецький кряж в Україні).
Запитання: « Яким чином на місці гір утворилися
рівнини? Що цьому сприяло?».
Деякі рівнини
утворилися мулистими наносами річок (
Амазонська низовина, Месопотамська низовина).
Ці рівнини
зазвичай покриті товщею осадових порід: піском, глиною, вапняками. Глибоко під
ними залягають товщі магматичних і метаморфічних порід – граніти і гнейси (
підручник для 6 – го класу, мал.101 с.101).
Ці рівнини називають вторинними.
Слайд №18.
У який бік
нахилена рівнина можна визначити за напрямом течії річок.
Запитання: « Який нахил має переважна частина
України?»
Слайд №19.
4. Зміна рівнин.
Рівнини
змінюються з часом під впливом зовнішніх і внутрішніх чинників.
Запитання:
«Які чинники впливають на зміну поверхні рівнин?»
Зовнішні
процеси, пов’язані з руйнівною роботою води і вітру. Поверхня рівнин руйнується
текучими водами - утворюються яри і
балки. У пустелях, де сухо, вона змінюється внаслідок вивітрювання, дії вітру,
що створює брижі, дюни і бархани. В наш час зовнішньою силою стала і
господарська діяльність людини.
Запитання: «
Як людина своєю працею змінює рівнини?».
Слайд №20.
5. Практична робота №3.
Тема:
Позначення на контурній карті рівнин.
Мета:
Удосконалити свої знання шляхом практичної діяльності нанесення рівнин
на контурну карту. Навчитися знаходити ці об’єкти на фізичній карті.
Хід роботи.
1.
На контурній карті підпишіть найбільші рівнини Землі:
Амазонська низовина, Західносибірська рівнина, Східноєвропейська
рівнина,Середньосибірське плоскогір’я, Бразильське плоскогір’я.
Самостійна
робота в групах.
Знайти на карті і дати характеристику
рівнин за планом:
-
На якому материку знаходиться?
-
Яку абсолютну висоту має над рівнем моря?
-
До якої категорії відноситься за висотою?
-
Як утворилась?
-
Показати на карті.
1 група – Амазонська низовина,
2 група - Західносибірська рівнина
3 група – Бразильське плоскогір’я
4 група – Плоскогір’я Декан
5 група - Причорноморська низовина
V.
Закріплення.
Слайд № 21.
Прийом «Знайдіть помилку».
1. Рівнини – це
великі відносно рівні ділянки земної поверхні з незначними коливаннями висот.
2. Низовини – це
рівнини, що мають висоту від 200
м до 500
м над рівнем моря.
3. Височини мають
висоту від 500 м
і вище над рівнем моря.
4. Плоскогір’я – це
рівнини, що розташовані на висоті від 0м до 200 м над рівнем моря.
VІ. Підсумки та рефлексія.
Слайд №22.
Прийом «
Завершіть речення».
-
Сьогодні я дізнався…
-
Я сьогодні навчився…
-
Не вмів, а тепер вмію…
-
Мене здивував той факт…
Слайд №23.
VІІ. Домашнє завдання.
1.
Опрацювати параграф 25.
2.
Вивчити номенклатуру ( рівнини).
3.
Завдання 7,с.102.
Підвищення
імунітету дитини в умовах порушеного
навколишнього
середовища.
Актуальною проблемою сьогодення є збереження здоров’я
дітей, позитивна мотивація на здоровий спосіб життя як цінності в учнів та
їхніх батьків, учителів. Проблема здоров’я дітей нині стоїть настільки гостро,
що ми повинні поставити запитання: «Як, гризучи граніт науки, зберегти здоров’я
дітей та підвищити її імунітет?»
Навчальні навантаження зараз нелегкі. Діти засвоюють великий обсяг
інформації, починаючі з 5-ого классу цей об’ єм тільки збільшується. На жаль, стан здоров’я дітей
в Україні щорік погіршується, кількість здорових постійно зменшується.
Тому треба підвищувати імунітет школярів, а саме:
-після школи, пообідавши, учень повинен відпочити;
-учень повинен мати достатньо тривалий і повноцінний
сон. Систематичні недосипання негативно позначаються насамперед на
функціональному стані нервової і серцево-судинної систем, знижує фізіологічну
резистентність організму проти втоми, успішність навчання школярів;
- дотримуватися виконання різних видів діяльності в
суворо визначені часи;
-правильне чергування навчальної, трудової діяльності
і активного відпочинку;
- регулярне харчування в одні і ті ж години, важливо
насичувати організм всіма необхідними речовинами (вітамінами, макро-і
мікроелементами, ненасиченими жирними кислотами) ;
- перебування учнів на відкритому
повітрі належить поєднувати з руховою активністю, зокрема суспільно корисною
працею. Це сприяє зміцненню здоров’я, загартуванню і підвищенню працездатності
учнів;
- для
збільшення тривалості часу перебування учнів на повітрі використовувати не
тільки уроки фізичного виховання, а й праці, біології, проводити рухливі ігри на великій перерві, прогулянки
з активним відпочинком після класних навчальних занять та обіду (рухливі ігри,
робота на пришкільній ділянці, догляд за рослинами, тваринами, заняття в
спортивних секціях тощо);
- потрібна наявність вільного часу, що призначений для задоволення
індивідуальних нахилів та інтересів;
-потужним ефектом з позиції підвищення імунітету
володіє загартовування. Тут необхідно починати поступово, але довести
інтенсивність і тривалість холодових процедур до істотних величин;
-позитивний вплив середовища, в якому перебуває
дитина.
Я вважаю , що розвивати пізнавальний
інтерес до такої науки, як географія доцільно за допомогою нестандартних
уроків. Адже такі уроки спрямовані на
активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, бо вони глибоко зачіпають
емоційно-мотиваційну сферу, формують дух змагальності, збуджують творчі сили,
розвивають творче мислення, формують мотивацію навчально-пізнавальної та
майбутньої професійної діяльності. Порівняно
із звичайним, нормативним заняттям нестандартний урок стимулює пізнавальну
самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому
спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у
житті навичок і вмінь. Існують деякі типи нестандартних уроків:
-урок-подорож ;
-урок-залік ;
- віршовані (римовані) уроки;
- інтегровані (між предметні) уроки;
- уроки – дискусії (урок – діалог,
урок- диспут, урок – засідання, урок – круглий стіл, урок – прес-конференція,
урок – семінар);
- уроки – дослідження (урок –
знайомство, урок – панорама ідей, урок «Що? Де? Коли?»);
- уроки- звіти (урок – аукціон, урок –
захист, урок – композиція, урок – концерт, урок-презентація, урок – ярмарок,
урок – екзамен);
- уроки – змагання (урок – конкурс,
урок – турнір, урок – мозкова атака );
- уроки – мандрівки (урок – екскурсія,
урок – марафон, урок – подорож);
- уроки – сюжетні замальовки (урок –
віночок, урок – казка, урок – картинна галерея, урок – фестиваль, урок –
ранок).
Використовуючі нестандартні форми , я надаю перевагу
груповій роботі учнів. Вчителю
дуже важливо грамотно об єднати учнів .Наприклад, в 7 класі при вивченні теми
«Материки» на узагальнюючому уроці учні об ‘єдналися
в 6 груп, кожен учень отримав свою роль і завдання. Вони протягом тижня
подорожували, а на підсумковому уроці презентувала свій творчий проект з
ілюстраціями, інсценуванням, різнорівневими завданнями і презентацією. Працюючі
в групі протягом тижня, члени групи повинні були прислухатися до думок інших,
вибираючи маршрут, складали бортовий журнал, шукали цікаві ,маловідомі факти. Таким чином, урок-подорож сприяє розвиткові уяви і
фантазії, мови і мислення, інтересу до вивчення того чи іншого предмету..
Дуже цікаво і захоплюючі пройшов урок-інтелектуальна гра
між учнями 7 класів. Гра командна і тому кожен учасник розумів ,що від нього
залежить не тільки доля команди, але й всього класу. Кожен член групи пропонує
своє рішення, заслуховує альтернативні думки. Важливим моментом цього конкурсу
є прийняття групового рішення. Сам процес прийняття такого рішення створює
умови для розвитку особистості та групи і вчитель має можливість простежити
,наскільки глибокі знання з предмета.
Рекомендації: використовувати на уроці різноманітні форми
і методи роботи, підтримувати високий темп уроку, забезпечуючи активне
включення у роботу кожного учня.
Відкритий урок (8 клас)
Тема: Кліматичні ресурси
України. Охорона атмосферного повітря. Кліматичні особливості своєї місцевості.
Навчальна мета:
·
сформувати поняття «кліматичні показники» та «кліматичні ресурси»,
·
проаналізувати та дати господарську оцінку агрокліматичним
ресурсам України, визначити проблеми використання природно-ресурсного
потенціалу країни та Донеччини;
·
дослідити вплив діяльності людини на опрацьовувати
пошукові методи навчальної роботи;
·
ознайомити з картою агрокліматичного районування;
·
з’ясувати вплив погодно-кліматичних особливостей на
розвиток сільського господарства;
·
оволодіювати креативними навичками продуктивної
діяльності;
Розвиваюча мета:
·
розвивати вміння працювати з географічними картами, додатковими джерелами інформації,
·
вдосконалювати
комунікативні та пошукові навички роботи, вміння встановлювати причинно –
наслідкові зв’язки, моделювати
ситуації з реального життя;
Виховна мета:
·
виховання інтересу до географії;
·
формування особистих світоглядних пріоритетів,
громадянської позиції щодо ставлення до багатства своєї землі.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Технології, які
використані:
·
проблемне навчання;
·
навчання у співробітництві (дослідницька робота в
групах);
·
інтерактивні.
Зміст уроку.
І. Психологічна
настанова: "До успіху"
-(СЛАЙД № 1 )
Добрий день, діти. Сьогодні незвичайний урок: ви для мене нові діти, я для вас
новий учитель Звуть мене ……. , урок географії у вас сьогодні проведу я .Для
того, щоб впоратися на уроці з завданнями, я
бажаю вам бути уважними, активними. Покажіть, будь ласка, вміння не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а
бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати. Допомагаючи один одному та зберігати чудовий настрій ( СЛАЙД №2)
- (СЛАЙД №3) Пропоную
перевірити готовність до уроку: на робочому столі повинні бути робочий зошит,
атлас, контурна карта. Підручник, ручки, олівець, інструктивна карта
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
–Працювати
сьогодні ви будете в групах. Я хочу нагадати правила роботи в групах : не
заважати один одному, дослухатися до думки кожного, не перебивати та не заважати
працювати іншим групам. Якщо група буде готова для відповіді, ви сигналізуєте смайликами: задоволений –роботу
виконано, похмурий -не встигли, також
цими смайликами ви будете оцінювати
відповіді представників інших груп , якщо вони надають повні і правильні відповіді-ви
піднімаєте задоволене обличчя,, якщо відповіді вас не задовольнять-похмурого. А
зараз я пропоную обрати спікера групи, який має організовувати пошукову роботу,
розподіляти обов’язки між членами групи
, фіксувати вашу роботу в маршрутному листі на уроці, також за роботу на уроці ви
отримаєте певну кількість балів ,які спікери підсумують і розподілять між
учасниками груп в залежності від
активності на уроці. Дістаньте маршрутні листи і впишіть необхідну інформацію.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
-Отже
почнемо:
–Ви закінчуєте розглядати важку, але дуже необхідну тему
.Яку? (клімат)
-Щоб рухатися далі, я повинна впевнитися, що ви маєте
необхідні знання з цієї теми.
-Давайте пригадаємо:
-Що таке клімат, погода, чим відрізняються?
-Які
чинники впливають на клімат будь-якої території?
—Що
називають сонячною радіацією
—Які
її види ви знаєте?
—Що
називають розсіяною сонячною радіацією? (та
енергія, яка розсіюється водяною парою, газами, хмарами)
—Яку
радіацію називають сумарною сонячною радіацією?(пряма та розсіяна)
—Яку радіацію називають відбитою сонячною радіацією?(та
частина, що відбивається від поверхні землі)
—Що
таке альбедо? (відбивальна здатність
поверхні)
—Як
залежить клімат від віддаленості океану?
—Що
називають повітряною масою?(велика рухома
частина тропосферию яка має свої властивості)
-Які повітряні маси впливають на клімат поверхні України? (виставлення балів)
-(СЛАЙД№ 4) Для виконання
наступного завдання запрошую до дошки по
одному представнику з групи для роботи з картою, іншого- для роботи з теоретичним
матеріалом .Робота оцінюється в 2 бали,
а інші учасники груп дістаньте перше завдання , яке називається «Географічний
млин» за яке можна отримати по 5 балів .Час
на виконання 3 хв
-Виступи, проголосуйте, чи правильно виконано завдання,
отримання балів
-отже ми повторили кліматичні чинники, встановили
причинно-наслідкові зв ‘язки
,розглянули розташування кліматичних умов на території України, подумайте і
дайте відповідь -для чого нам потрібні
знання кліматичних та погодних умов?
-А чи сприятливі кліматичні умови на Україні для
ведення сільського господарства, для відпочинку
?
-Я пропоную сьогодні на уроці з’ ясувати які кліматичні ресурси може використати Україна
маючи такі показники клімату
(СЛАЙД
№ 5)
-Запис домашнього завдання -§ 24, стор.114-115, Агрокліматичний потенціал Донеччини.(ХТО ПОТРЕБУЄ
ВИСОКИЙ БАЛ)НАПИСАТИ ЕССЕ «Як зберегти планету для нащадків »
(СЛАЙД № 6)
-про що ви хотіли би дізнатися на уроці?
-Які поставимо завдання на уроці?
-Отже,завдання на уроці:
- проаналізувати
та дати господарську оцінку агрокліматичним ресурсам України,
-визначити проблеми використання природно-ресурсного
потенціалу країни та Донеччини;
-дослідити вплив діяльності людини на природні ресурси;
-ознайомити з картою агрокліматичного районування;
-з’ясувати вплив погодно-кліматичних особливостей на розвиток сільського господарства
-дослідити вплив діяльності людини на природні ресурси;
-ознайомити з картою агрокліматичного районування;
-з’ясувати вплив погодно-кліматичних особливостей на розвиток сільського господарства
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.
«Словничок»
-Подивіться
на слайд чи всі терміни вам відомі?
-отже, почнемо з визначення кліматичних ресурсів:
-перед
вами визначення , але слова перемішалися , переставте слова в правильному
порядку та дайте визначення
(Слайд
№ 7 )-Отже, клім. ресурси-це невичерпні природні ресурси ,
що включають світло, тепло, вологу, енергію вітру.
2.
«Творча лабораторія»
-Я пропоную дослідити, якими саме володіє територія України залежно від кліматичних умов
-складемо опорну схемку в робочому зошиті, яка
називається (СЛАЙД№ 8)
КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ
-в першу чергу ,
клім умови впливають на спеціалізацію с-го господ .Особливості клімату, які
дають змогу вирощувати певний набір культур називають агрокліматичними
ресурсами
-які асоціації виникають зі словом агроном, аграрний
-які чинники впливають на розвиток с-го го-ва?
-які особливості клімату дають змогу вирощувати певні
культури?
-В цьому випадку слід врахувати не просто темпер-у, а
суму активних температур, до яких відноситься середньодобові температури що перевищують +10,
-чому враховують для вирощування культур температури вищі
ніж +10? (саме за таких умов краще розвиваються рослини
-далі усі темпер-и
активні складають протягом року, а нижчі ніж +10 не враховують, так отримують суму
активних температур
-нагадайте мені як змінюється температура з пн-зх на пд-сх? ( Збільшується)
-отже
і активні темпер-и збільшуються в цьому напрямку від 2200 до 4000 градусів
-пропоную звернутися до матеріалу підручника: як
змінюється тривалість діб з активними температурами?
-як змінюється кількість опадів з пн-зх на пд-сх? А отже
буде змінюватися і коєфіцієнт зволоження
-яким чином? (на пн-зх більше 1,…..)
-зробіть висновок : які
активні температура спостерігаються на
зх та пн-зх високі чи низькі ?Який коєф зволоження?Яка буде кількість
діб з високими температурами? Для яких рослин більше підходять такі кліматичні
ресурси?(вологолюбивих)
-подумайте,
для яких рослин підходять умови: висока сума активних температур, недостатня
кількість опадів, збільшена частка теплих діб? (для теплолюбивих)
-враховуючи
ці показники, було створено агрокліматичну карту України , на якій виділяють чотири агрокліматичні зони
3.
Фізкультхвилинка
Вправа з профілактики порушення зору:
-вертикальний рух очей уверх-вниз;
-горизонтальний – праворуч – ліворуч;
-обертання очами за годинниковою стрілкою;
-закрити очі та уявити по черзі кольори веселки яко мога виразніше;
-намалювати очами обриси глобусу декілька разів спочатку в одному напрямкі,
потім у протилежному.
4. Робота з
підручником.
-використовуючи матеріал підручника стор 114, та додаток
до цього матеріалу виконайте наступне завдання: у вас на робочих столах є одна
з агрокліматичних зон , в інструкційних картах знайдіть завдання «Дослідження»,
прочитайте уважно яку дослідницьку роботу ви повинні виконати . На роботу у вас
є 5 хв
-Прочитайте статтю підручника , сторінка 114, прогляньте
додатковий надрукований матеріал, виберіть з переліку сільськогосподарських
культур саме ті, які доцільно вирощувати в вашій агрокліматичній зоні.
Прикрепіть вибрані культури на фрагмент карти. Відповідь обгрунтуйте. Робота
оцінюється в 10 балів.
-виступи , голосування, оцінки
-Спікери, занесіть до інструкційної карти отриману
кількість балів
-пропоную зробити висновок : чи комфортні кліматичні
умови для ведення с-го госп-ва?
5. «Дослідницька
робота в групах»
-пропоную перейти
до розгляду наступних клім.
ресурсів-енергетичних, до яких відносяться енергія сонця і енергія вітру
-яким чином можна використати енергію сонця ,вітру ?(встановивши
сонячні батареї та вітрові )
-як впливають на стан навколишного середовища ці
енергетичні ресурси?(вони екологічно чисті, небезпечні)
-Давайте з ‘ясуємо, в яких агрокліматичних зонах умови
дозволяють використовувати сонячну , а в яких-вітрову енергію?
-Виконайте в досліджені друге завдання
«ОПРАЦЮЙТЕ МАТЕРІАЛ «СОНЯЧНА ТА ВІТРОВА ЕНЕРГІЯ»,
РОЗТАШУЙТЕ НА АГРОКЛІМАТИЧНІЙ ЗОНИ ТІ КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ, ЯКІ МОЖЛИВО
ВИКОРИСТОВУВАТИ , ВРАХОВУЮЧИ КЛІМАТИЧНІ ПОКАЗНИКИ. ВІДПОВІДЬ ОБГРУНТУЙТЕ.
Робота оцінюється в 10 балів»
-Виступи груп, голосування, отримання балів
-Наша славна країна Україна володіє ще одним видом
ресурсів-це рекреаційні, до них відносяться гори, моря, річки, ліси. Дайте
визначення, які ресурси називаються рекреаційні
(це об'єкти, явища і процеси природного та антропогенного
походження, що використовуються або можуть бути використані для розвитку
відпочинку і туризму)
-опрацюйте додаткову інформацію і виконайте третю частину
дослідження:
«ОПРАЦЮЙТЕ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ, ЯКІ РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ
ЗНАХОДЯТЬСЯ В ВАШІЙ КЛІМАТИЧНІЙ ЗОНІ, РОЗТАШУЙТЕ НА ФРАГМЕНТІ КАРТІ , ВІДПОВІДЬ
ОБГРУНТУЙТЕ.Робота оцінюється в 10 балів»
-виступи, голосування , оцінки
-Отже, пропоную зробити висновки
-якими кліматичними
ресурсами володіє територія України? Продемонструйте ПРОДУКТ СВОЇХ ДОСЛІДЖЕНЬ.
6.
«Дискусія»
(СЛАЙД
№ 8) -а зараз я пропоную подискутувати в групі щодо такого
питання « Чому в 21 ст виникла така нагальна потреба шукати екологічно чисті
джерела?»
V. Закріплення вивченого
матеріалу
1. "Обмін думками»
-як ви вважаєте, що в природі має змогу давати велику
кількість тепла і енергії?(сонце і вітер)
-до яких ресурсів відносяться сонце і вітер, до вичерпних
чи невичерпних,
Журналіст
Юрій Істомін писав: «Людство, за моєю думкою, - це своєрідна хвороба планети.
Завелися, розмножуються мікроскопічні у вселенському масштабі істоти,
скупчуються вони в одному місці, і зявляються на тілі Землі глибокі язви та
рани. Людство продовжує робити свою справу, виїдаючи надра, виснажуючи родючі
грунти, отруюючі річки, повітря. Чим закінчиться для планети хвороба, яка
називається людством? Чи встигне Земля виробити протиотруту?». Чи згодні ви із
Істоміним? Чому саме? ( 1хв на роздуми) (Повністю погодитися із журналістом Істоміним не можна,
тому що людство чітко усвідомлює всю
серйозність екологічної обстановки, яка склалася на даний момент на планеті
Земля та у нас в країні і намагається
розв’язати цю проблему. Працюють тисячі екологічних організацій «Зелений
світ», «Дронт», «Екос», «Зелений
крест», «Екологічний набат» тощо. Їх задача врятувати Землю для майбутніх поколінь.
Ми не згодні з автором цих слів. Людству далеко не байдуже його майбутнє. Всім
відомий проект «Червона книга» свідчить про це.
Більше
згодні, чим ні, тому що людство, дійсно проводить експерименти з кліматом,
заводи, шахти отруюють повітря, вирубуються ліса (наприклад, в Карпатах),
навіть чернозем вивозять за межі нашої країни, що є злочином проти українців.
Нам
здається, що журналіст має рацію. Людство зараз не піклується про екологічну
чистоту продуктів сільського господарства. Не бережливо ставиться до землі. )
2.
«Картографічна лабораторія»
-позначити на контурній карті за допомогою якісного фону найбільш
забруднені місця, катастрофічні, екологічно чисті.
VI. Підсумок уроку
-Мені дуже подобається висловлювання Антуана де Сент Екзюпері, який
наголошував на те, що ми не унаслідували Землю у наших предків, ми взяли її в
борг у наших дітей. (СЛАЙД № 9)
(СЛАЙД № 10)-я пропоную
повернутися до нашої мети на початку уроку ,чи залишилися не розглянуті питання?
Рефлексія
-відкрийте останню сторінку вашої інструктивної карти, підведіть підсумок
роботи вашої групи своїм записом на сонечку або на хмарці, продовжуючи фразу
Я дізнався ...
Я навчився ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
Я придбав ...
Мені захотілося ...
Мене не
зацікавило…
Я не зрозумів……
Автор : НемченкоТетяна Миколаївна
Навчальний заклад: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9,м. Покровськ, Донецька область
Виховний захід ( судове
засідання) для учнів 9 – х класів :
«Суд над домашнім завданням»
Мета: сприяти усвідомленню
учнями важливості виконувати домашнє завдання; допомогти школярам визначити
шляхи вдосконалення власних навичок, навчати самостійно здобувати знання,
дати можливість дітям впевнитися, що успіх залежить від власних зусиль; виховувати в учнях потребу в постійній самоосвітній
діяльності.
Обладнання: гілка з паперовим
листям (на кожному листочку написано афоризм або народний вислів на тему навчання);
чисті аркуші паперу, олівці або ручки.
Форма проведення заняття: судове засідання.
Форма проведення заняття: судове засідання.
Етапи проведення :
1) підготовка;
2) розгляд справи по суті;
3) постановлення і оголошення
рішення.
Діючі
особи;
–Суддя;
– адвокат позивача;
-адвокат
відповідача;
–-помічники адвокатів;
-свідки
обвинувачення;
-свідки відповідача.
Хід
заняття
І. Організаційний етап
(Перша частина має підготовчий характер.
Головуючий, тобто суддя відкриває розгляд справи,
оголошує, яка справа розглядається, встановлює, хто є позивач і відповідач, і
пропонує їм зайняти відведені для них місця. Секретар
судового засідання доповідає, хто із сторін з’явився, чи вручені повідомлення. )
Секретар: Встати. Суд іде.
Суддя: Вітаю всіх. Прошу сідати. Слухається справа
«Домашнє завдання». (Повідомлення теми заняття) .
Прошу доповісти про явку учасників процесу.
Секретар: До зали суду з’явилися: позивачі, відповідачі,
представники обох сторін та заявлені в справі свідки за винятком: (перераховує
відсутніх). Всі присутні попереджені про правила поведінки в суді та
відповідальність щодо дачі неправдивих свідчень.
Суддя: Оголошується склад суду: суддя – (викладач), секретар – ________________,
представник позивачів – __________________, представники відповідачів –
_________________.
Немає відводів? Попереджую усіх учасників судового засідання,
що дача завідомо неправдивих показань або відмова від дачі показань карається
законом.
ІІ. Розгляд справи по суті;
Суддя: Переходимо до слухання справи по суті.
Пане адвокате, прошу озвучити ваші позивні вимоги.
Адвокат
позивача: Мої підзахисні –
частина учнів 9-Б класу подали до суду
на домашнє завдання у зв’язку з тим, що
вважають це марною тратою часу і невеликою користю. Позивачі вимагають, щоб
домашні завдання були або виключені з
навчальної програми , або носили тільки репродуктивний характер, які не
вимагають багато такого дорогоцінного життєвого часу, які менш складні і розв’
язати може кожен учень.
Суддя: Позивачі, ви підтримуєте ваш позов?
Позивачі: Так.
Суддя: Відповідачі, ви згодні із звинуваченням?
Адвокат
відповідача: Як представник
відповідачів учнів 9-Б класу я заявляю,
що вони абсолютно не згодні із висунутими до домашнього завдання претензіями і
в ході судового засідання ми доведемо, що завдання мають місце бути в
навчальному процесі і саме завдання підвищеної складності дуже важливі і впливають на подальше майбутнє учнів.
Суддя: Добре, з’ясуємо на чиєму боці правда. Слово
надається позивачам. Прошу вас розкрити суть ваших вимог.
Позивач 1. Ми вважаємо
по-перше домашні завдання взагалі не потрібні,учням достатньо знань, які вони отримують на уроці.
Вчитель , на нашу думку, достатньо пропонує різних завдань на уроці, встигає
розвивати і творчість, і самостійність у відведений час- навіщо марно тратити
час і ще раз проходити цю тему, але вже вдома. Навіть Л.М.
Толстой вважав, що домашнє завдання – це зіпсований вечір учня, а К.Д. Ушинський доводив доцільність
застосування домашнього завдання лише після спеціальної підготовки школярів до
їх виконання.
Суддя: Добре, я зрозуміла вас. Чим може відповісти
сторона відповідача?
Адвокат відповідача: Я ще раз заявляю, що учні несправедливо
звинувачують наявність домашнього завдання і
ми маємо аргументи доказати протилежне.
Відповідач 1: Проте хіба лише педагоги повинні
формувати, виховувати в учнів творчість, ініціативність, самостійність? Хіба від самих школярів нічого не
залежить? Звичайно, легше дочекатися розв'язання незрозумілої задачі від сусіда
по парті, ніж примусити себе до зайвої години занять зі складної теми. Легше
діждатися, щоб учитель розказав, показав, звідки переписати, перемалювати щось
для реферату, ніж самому перегорнути купу товстих і не завж дицікавих книг. Це принесе набагато більше користі. Нам відомо чимало людей, які займалися самовихованням, чия
сила волі, наполеглива праця гідні наслідування і які
досягли великих результатів. Яскравим прикладом самовиховання таланту
і працездатності може слугувати Антон Чехов, якому вдалося виховати в собі
таку високодуховну особистість, яка відповідала усім його вимогам. Узагальнюючи
свій досвід, у листі до брата він писав: «Тут потрібні безперервна денна й нічна
праця, вічне читання, штудіювання, воля... Тут дорога кожна година».
Той же К. Ушинський, на чиї слова ви
опираєтесь, писав : «Не вміти добре
виражати свої думки — недолік; але не мати самостійних думок — набагато
більший; самостійні ж думки випливають лише із самостійно набутих знань.»
Позивач 2: Але існують у світі і цілі країни, які відмовилися від домашніх завдань і при цьому мають дуже високий рівень життя і економічного розвитку. Наприклад, у Китаю, країні, що має одну з найпотужніших шкіл та одну з найгустіших мереж шкільних навчальних закладів на планеті взагалі не задають домашніх завдань. США, як завжди, перш ніж запровадити школу без домашніх завдань у практику, розпочали з наукових досліджень. Учені з Університету Дьюка в Північній Кароліні впродовж 16 років спостерігали за школярами і оцінювали їх успішність в залежності від кількості домашніх завдань. З'ясувалося, що кількість годин, проведених за виконанням домашніх завдань, ніяк не позначається на результатах контрольних тестів, навпаки, виконання домашніх завдань викликає в учнів, особливо молодших класів, сильний стрес та знижує успішність.
Позивач 2: Але існують у світі і цілі країни, які відмовилися від домашніх завдань і при цьому мають дуже високий рівень життя і економічного розвитку. Наприклад, у Китаю, країні, що має одну з найпотужніших шкіл та одну з найгустіших мереж шкільних навчальних закладів на планеті взагалі не задають домашніх завдань. США, як завжди, перш ніж запровадити школу без домашніх завдань у практику, розпочали з наукових досліджень. Учені з Університету Дьюка в Північній Кароліні впродовж 16 років спостерігали за школярами і оцінювали їх успішність в залежності від кількості домашніх завдань. З'ясувалося, що кількість годин, проведених за виконанням домашніх завдань, ніяк не позначається на результатах контрольних тестів, навпаки, виконання домашніх завдань викликає в учнів, особливо молодших класів, сильний стрес та знижує успішність.
Відповідач 1 : стосовно
країн ,які ви пригадали і які відмінили
домашні завдання –це правда, але їхня
система освіти дещо відрізняється від
системи освіти в нашій країні: навчальний рік у Китаї триває 10,5 місяців, навчальний тиждень – 6
днів та значно довший навчальний день.
Позивач
2: нам були невідомі ці факти.
Але , виконуючі домашні завдання, доводиться долати внутрішні конфлікти,
наприклад, замість футболу виконувати завдання.
Відповідач
2 :Процес
подолання таких конфліктів тільки
загартовує волю. Заґартовують і труднощі в ситуації, коли ніяк не вдається щось
виконати. Вони природні й необхідні для зміцнення характеру.Якщо ти не робиш домашні
завдання, ти шкодиш тільки собі: просто ти не вивчиш як слід або не відпрацюєш
на практиці, а значить, не засвоїш того, що тобі необхідне. Виконання домашніх
завдань поза класом навчить тебе також іншим речам, наприклад, правильно
планувати свій час, працювати самостійно і користуватися бібліотекою.
Позивач 2 :домашні завдання не потрібні, тому що вони забирають багато вільного часу.
Позивач 2 :домашні завдання не потрібні, тому що вони забирають багато вільного часу.
Відповідач 2 : якщо правильно скласти свій розпорядок денний , то часу вистачає на всі справи. Сухомлинський радив своїм учням не затягувати
виконання домашніх завдань, намагатися якісно і швидко справлятися з домашньою
навчальною роботою, щоб вивільнити час для читання додаткової літератури з
улюблених предметів, художніх творів, для активного відпочинку, занять улюбленою
справою.
Суддя: Позивачі, ви підтримуєте таку пропозицію?
Позивач 3 : так, але ми в такому разі наполягаємо,що домашні завдання повинні мати репродуктивний
характер. Навіть американські вчені в
результаті психологічних досліджень також довели, що якщо учні, здібності яких
нижче за середній рівень, витрачають на домашнє завдання всього 1-3 години в
тиждень, їх результати відповідають результатам середніх учнів, які не
виконують домашніх завдань; якщо ж середні по рівню своїх здібностей учні
проводять за уроками 3-5 годин в тиждень, їх успіхи стають такими, як у
найздібніших учнів, які не виконують домашніх завдань; і в той же час, великі
домашні завдання ведуть до зниження успішності.
Суддя: Відповідачі, ви згодні із звинуваченням?
Адвокат
відповідача: частково, пане суддя. Все ж таки
більшість психологів вважають, що засвоєння знань і способів діяльності
набагато міцніше, якщо воно розосереджене в часі. Первинне сприйняття та закріплення знань
на уроці за будь-якої ефективної організації навчального процесу має
обов'язково підкріплюватися подальшим обмірковуванням, застосуванням нових
знань, пов'язуванням нового зі старим, його творчою переробкою. Тільки ті
знання стають переконаннями людини, що нею самостійно обдумані, пережиті. Це можливе тільки
при виконанні домашнього завдання.
Відповідач 2: продумане,
зважене цікаве домашнє завдання здатне творити просто дива.Особливі творчі
завдання допомагають учням подолати життєві
труднощі та зробить більш плідною роботу на уроці. До того ж, погодтесь, такі завдання дуже цікаві: написання власної
казки, захопливої історії, кіносценарію науково-популярного фільму ,кросворди,
презентації, сенкани, подорожі тощо.
Відповідач 3 : Сенс домашнього завдання - закріплення пройденого матеріалу
або виявлення незрозумілого на уроці. Різний рівень сприйняття в учнів. Хтось
має хорошу слухову пам'ять - все запам'ятовує на уроці, комусь треба
обов'язково самому почитати, а кому-то взагалі потрібен досвідчений шлях
засвоєння отриманих навичок. І - найголовніше -
навчання в школі не тільки придбання знань, але і придбання навичок
самонавчання, самоосвіти і творчого підходу. І тут без "домашки" не
обійтись!
ІІІ. Сприйняття і осмислення нового
матеріалу.
Суддя: Дякую. Отже, переходимо до
слухання свідків. Прошу Вас виконати творче завдання
«Мудрість з Дерева пізнання».
( секретар передає по рядах класу гілку. Учні –свідки по черзі зривають із гілки
листочки з мудрими висловами. Кожен, зірвавши листочок, має прочитати вислів і
пояснити його значення своїми словами.
Орієнтовний список висловів:
-Вчення і труд поруч ідуть. {Українська народна приказка.)
-Постав над собою і сто вчителів — вони виявляться безсилими, якщо ти не зможеш сам примусити себе і сам вимагати від себе. {Василь Сухомлинський.)
Орієнтовний список висловів:
-Вчення і труд поруч ідуть. {Українська народна приказка.)
-Постав над собою і сто вчителів — вони виявляться безсилими, якщо ти не зможеш сам примусити себе і сам вимагати від себе. {Василь Сухомлинський.)
-Не
помиляється той, хто нічого не робить. (Латинська мудрість.)
-Не йди найлегшим шляхом. Вибирай завжди шлях найважчий. Переборення труднощів підносить людину. (Василь Сухомлинський.)
-Згаяного часу конем не здоженеш. (Українська народна приказка.)
-Справжню людину завжди вабить туди, де важко. (Отто Шмідт.)
-Без муки немає науки. (Українська народна приказка.)
-Час — дорогоцінний подарунок, даний нам, щоб у ньому стати розумнішими, кращими, мудрішими й досконалішими. (Томас Манн.)
-Чого навчився, того за плечима не носити. (Українська народна приказка.)
-Знання тільки тоді знання, коли воно набуте зусиллями думки, а не пам'яттю. (Лев Толстой.)
-Коріння навчання гірке, зате плід його солодкий. (Французька народна приказка.)
-Вважай нещасним той день чи годину, коли ти не дізнався нічого нового і нічого не додав до своєї освіти. (Костянтин Ушинський.)
-Не кажи «не вмію», а кажи «навчуся». (Українська народна приказка.)
-Люди перестають мислити, коли перестають читати. (Дені Дідро.)
-Вік живи — вік учись. (Українська народна приказка.)
-Мудрий ніхто не вродився, а навчився. (Українська народна приказка.)
-Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити. (Вольтер.)
-Чим більше я знаю, тим ширші кордони непізнаного. (Кант.)
-Не йди найлегшим шляхом. Вибирай завжди шлях найважчий. Переборення труднощів підносить людину. (Василь Сухомлинський.)
-Згаяного часу конем не здоженеш. (Українська народна приказка.)
-Справжню людину завжди вабить туди, де важко. (Отто Шмідт.)
-Без муки немає науки. (Українська народна приказка.)
-Час — дорогоцінний подарунок, даний нам, щоб у ньому стати розумнішими, кращими, мудрішими й досконалішими. (Томас Манн.)
-Чого навчився, того за плечима не носити. (Українська народна приказка.)
-Знання тільки тоді знання, коли воно набуте зусиллями думки, а не пам'яттю. (Лев Толстой.)
-Коріння навчання гірке, зате плід його солодкий. (Французька народна приказка.)
-Вважай нещасним той день чи годину, коли ти не дізнався нічого нового і нічого не додав до своєї освіти. (Костянтин Ушинський.)
-Не кажи «не вмію», а кажи «навчуся». (Українська народна приказка.)
-Люди перестають мислити, коли перестають читати. (Дені Дідро.)
-Вік живи — вік учись. (Українська народна приказка.)
-Мудрий ніхто не вродився, а навчився. (Українська народна приказка.)
-Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити. (Вольтер.)
-Чим більше я знаю, тим ширші кордони непізнаного. (Кант.)
Суддя: Дякую, панове свідки. Продовжуємо
слухання свідків. Творче завдання
« Вислови свою думку»
За
|
Проти
|
Секретар :А зараз подумаємо і зобразимо на
аркушах наступне завдання :2 групи свідків
працюють над роздумами «Чи потрібне домашнє завдання?», позивачі
складають свої доводи, а відповідачі -
свої. ( потім кріплять короткі тези на плакаті,на дошці. Звичайно доводів
«проти» значно менше.)
ІІІ.Постановлення
і оголошення рішення
Адвокат
позивача: Дозвольте, звернутися, Ваша честь.
У нас є клопотання. В зв’язку з виявленими
обставинами, мої клієнти відмовляються від позову. Вони зрозуміли, що домашні завданні
потрібні: вони виховують волю,відповідальність, самостійність,здатності творчо, сміливо мислити.
Суддя: Позивачі, ви згодні зі своїм представником?
Сторона відповідача не має заперечень? Тоді клопотання приймається.
Суддя: Оголошується рішення суду. Переглянувши матеріали
справи та заслухавши всіх свідків суд постановив:
1) Отже, домашнє завдання — невід ‘ємна
складова частина навчання й необхідне доповнення до гарного уроку;
2)
кожному школяреві потрібні завдання, час на виконання яких не обмежений,
завдання, що передбачають пошук, експеримент, що розвивають творчі здібності
учня;
3)
Творчі
здібності розвиваються тільки у творчій діяльності учнів. Самостійність у постановці та
вирішенні проблеми - істотні ознаки творчої діяльності, яка виникає при
виконанні завдань підвищеної складності.
Рішення суду може бути оскаржене до наступного
заняття .
На цьому засідання оголошується закритим.
Немає коментарів:
Дописати коментар